1968

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Opera?ní program Vzd?lávání pro konkurenceschopnost

MF Dnes: Prázdniny? Pro ředitele škol neplatí

Dne 9. 8. 2010 vyšel v Mladé fronta DNES v Karlovarském kraji článek Libora Michalce o čerpání prostředků v rámci výzvy EU peníze školám.

Volno nemají ani deváťáci, kteří neuspěli při přijímačkách na některou ze středních škol.

Ačkoliv žáci a studenti mají prázdniny, pro ředitele škol žádné volno neplatí. Mají ale většinou příjemné starosti. Asi třicet základních škol z Karlovarského kraje získalo v těchto dnech dotace, každá řádově v milionech korun.

Peníze z evropských fondů budou použity na zkvalitnění výuky, ale i k navýšení učitelských platů.

Evropské peníze putují do škol

Jedná se o celostátní projekt Evropské unie Peníze školám, na který je vyčleněno celkem 4,5 miliardy korun.
„Žádali jsme o více než dva miliony,“ říká Zdeňka Zemanová, ředitelka Základní školy Toužim. „Projekt byl schválen, v polovině srpna by měly být dořešeny smlouvy, takže předpokládám, že již od 1. září budeme moci dotaci využívat,“ věří ředitelka toužimské základní školy.

Cílem projektu je zjednodušit základních školám často komplikované vyplňování žádostí pomocí takzvaných šablon.

Škola pouze vybere aktivity, na které chce získat dotaci, a ty se pak samy načtou do speciálního elektronického formuláře.
Například pod složitým názvem „individualizace výuky pro čtenářskou gramotnost“ se v praxi toužimské základní školy skrývá rozdělení žáků na menší skupiny, se kterými může učitel lépe pracovat. Vznikají tím větší nároky na učitele, ale zároveň i na jejich finanční ohodnocení,
„Rozhodla jsem se, že největší část z dotace předám v odměnách učitelům, kteří se projektu budou věnovat, další část využijeme na nákup pomůcek a za zbytek financí nakoupíme technické vybavení,“ vysvětluje Zdeňka Zemanová. „Pořídíme počítače, interaktivní tabuli, dovybavíme fyzikální a chemickou laboratoř,“ dodává.

Školy, které se zatím nezapojily, se mohou do tohoto projektu hlásit až do vyčerpání finanční částky. Nejpozději však do prosince 2012. Výška dotace závisí od projektu a také množství žáků ve škole.

Poslední šance středoškoláků

Klidné prázdniny si neužívají ani deváťáci, kteří v přijímačkách neuspěli anebo z jiného důvodu zatím nemají jasno, kam v příštím školním roce nastoupí.
Ze hry již vypadla gymnázia a většina středních škol, ale nadále se mohou hlásit například na Střední zdravotnickou školu v Karlových Varech, Hotelovou školu v Mariánských Lázních anebo odborná učiliště. Termín uzávěrky posledního pátého kola přijímacího řízení do středních škol a učilišť v Karlovarském kraji se pohybuje od 26. do 31. srpna.

25.8.2010 5:08:00 - aktualizováno 2.9.2010 5:09:58 | supervisor
 

Korespondenční adresa

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Řídicí orgán OP VK
Karmelitská 529/5 , Praha 1, 118 12

Kontaktní adresa

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Řídicí orgán OP VK
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15, Praha 9, 190 00

E-mailová adresa pro dotazy týkající se jednotlivých výzev nebo obecně OP VK: 

opvzdelavani@msmt.cz

Přehled webových stránek zprostředkujících subjektů OP VK (krajů)

ikona souboruWebové stránky zprostředkujících subjektů OP VK

RSS ICO
https://www.op-vk.cz/rss.php

 
load