8. dubna vyšel ve vydání deníku Právo pro Olomoucký kraj článek autora Miloslava Hradila.
Propojení a užší spolupráci olomouckých vysokých škol s moravským venkovem si klade za cíl projekt Olomoucké vysoké školství partnerem moravského venkova, na němž spolupracují Univerzita Palackého (UP) a Moravská vysoká škola (MVŠO) s místními akčními skupinami (MAS) a Středomoravskou agenturou rozvoje venkova.
Během tří let má vzniknout nejen funkční partnerská síť, ale například i
v tuzemsku ojedinělé Centrum pro spolupráci VŠ a moravského venkova. Již v květnu
se uskuteční konference nazvaná Venkov po roce
2013. Projekt podpořil Evropský sociální fond (ESF) částkou zhruba 5,7 miliónu
korun.
„Prostřednictvím informačních kampaní, seminářů a workshopů oslovíme studenty a pedagogy
obou vzdělávacích institucí. Cílem bude nalézt skupinu studentů
a akademických pracovníků se zájmem o problematiku
venkova, kteří intenzívní spoluprací mohou dosáhnout snazšího uplatnění
v praxi po skončení vysokoškolského studia nebo dokážou zkvalitnit
a obohatit výuku o příklady dobré
praxe," uvedla hlavní koordinátorka projektu Eva Lebedová z katedry politologie
a evropských studií Filozofické fakulty UP.
V první fázi projektu odborníci provedou analýzu potřeb venkova, a to dotazníkovým šetřením mezi MAS. S jeho výsledky se poté seznámí studenti a pedagogové. Následně bude spolupráce institucionalizována vytvořením Centra pro spolupráci VŠ a moravského venkova na univerzitní půdě, které bude mimo jiné vydávat bulletin a sloužit jako konzultační středisko.
„Ve druhé fázi projektu mohou studenti i učitelé absolvovat praxe či stáže ve venkovských sídlech, jejichž cílem je prohloubení spolupráce a poznávání příkladů dobré praxe. Především akademičtí pracovníci se pokusí připravit výukové předměty tak, aby se opíraly o zkušenosti a poznatky ze spolupráce s venkovem a případně přispěly k jeho rozvoji," poznamenala Lebedová. Projekt je unikátní i v tom, že se snaží navázat kontakty mezi pracovišti, která spolu běžně nespolupracují (Filozofická fakulta UP, Přírodovědecká fakulta UP, MVŠO).
„Jednotlivé obory se stále více specializují a o to méně vzájemně komunikují. Náš projekt jde opačným směrem a chce využít specializovaných výzkumů v přírodních i humanitních vědách a spojit je. Je rovněž pravděpodobné, že se k těmto druhům věd přidají i další obory. Mají-li být vědecké poznatky smysluplné, pak je potřeba hledat mezi nimi určité souvislosti, paralely a přesahy. V tomto směru se jeví síť jako velmi potřebná," konstatovala Lebedová.
Například problematika krajiny, která s venkovem v mnohém souvisí, je podle ní tématem celé řady věd, je to tedy téma multidisciplinární. Navíc tam, kde partneři působí, nepatří k nejrozvinutějším. Proto by testování spolupráce mohlo vyústit později v to, že vzdělávací instituce by byly odbornými partnery moravského venkova a napomohly by tak jeho dalšímu rozvoji. Vzniklá síť partnerů může v budoucnu fungovat především v oblasti grantové politiky v oblasti vědy a výzkumu.
E-mailová adresa pro dotazy týkající se jednotlivých výzev nebo obecně OP VK:
Přehled webových stránek zprostředkujících subjektů OP VK (krajů)