Strakonický deník otiskl 8. dubna 2010 článek Lucie Kotrbové.
Pět jihočeských základních škol se letos zapojilo do tříletého projektu Rovnováha.
Od letošního ledna je na Základní škole v Cehnicích realizován projekt s názvem Rovnováha. „My jsme se do projektu dostali přes lektory, kteří už s námi spolupracovali. Dělali u nás etickou výchovu," upřesňuje ředitelka školy Jana Krohová. Cílem projektu je naučit pedagogy používat metody a postupy osobnostní, sociální a etické výchovy jako nástroje, jejichž pomocí mohou lépe zvládat práci s jednotlivcem a se třídou. „Učitelé na tento projekt reagují vesměs pozitivně, i když se najdou i tací, kterým se moc nelíbí. Postupem času ale začínají spolupracovat i oni," pokračuje ředitelka.
Součástí programu jsou i pracovní bloky ve třídách, ve škole tomu říkají komunitní kruhy. Jak se na to dívají žáci? „Myslím, že je dobré, že si občas jako celá třída sedneme a popovídáme. Nemusíme to pak řešit někde jinde. Řekla bych, že už se to ve třídě hodně srovnalo a možná to i prohloubilo vztahy mezi námi," říká Iveta Kuřáková z 9. třídy. „Někdy mě překvapí, když se do problému dvou lidí zapojí celá třída, ale k něčemu to určitě je," potvrzuje její slova i Lukáš Sosna ze stejné třídy. Na závěr dodávají, že jsou ale ve třídě i uzavřenější lidé, kterým není příjemné řešit problémy se všemi.
Do vzdělávacího projektu, který podávala agentura BFZ, je zapojeno pět škol z Jihočeského kraje, a to ZŠ Netolice, ZŠ Veselí nad Lužnicí, ZŠ Zlatá stezka Prachatice, ZŠ T. G. Masaryka Vimperk a samozřejmě ZŠ a MŠ Cehnice. Projekt je financován z dotace z Evropského sociálního fondu v České republice a výzva byla součástí Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt probíhá průběžně během tří let, to znamená do konce roku 2012.
E-mailová adresa pro dotazy týkající se jednotlivých výzev nebo obecně OP VK:
Přehled webových stránek zprostředkujících subjektů OP VK (krajů)